طراحی مجتمع های مسکونی

طراحی مجتمع های مسکونی

شهر سازی های امروز با روزگار گذشته بسیار متفاوت شده است . امروز با مشغله های بسیار امکان خرید و رفع مایحتاج بسیار دشوار شده است و وقت زیادی تلف میشود اما نمیتوان از مایحتاج زندگی چشم پوشی کرد .پس برای زندگی راحتتر و باید چاره ای اندیشید یک مرکز شهری موفق باید کانون معاشرت و تعاملات اجتماعی ، تجارت و همچنین فعالیت های فرهنگی باشد نه صرفا ترکیب کاربرد های غیر مرتبط و گسسته . یک راه برای ایجاد مرکز شهری زنده و پویا گره زدن نهاد هایی مثل کتابخانه و موزه و با فعالیت های مدرن تجاری است و خرید به عنوان یک سیستم فعال شهری در تلفیق با سایر کاربری ها باعث ایجاد ارتباطات عملکردی قوی تری با حضور مردم می شود.

امروز مجتمع های مسکونی یا مجتمع های تجاری طوری طراحی میشوند که نیاز های دیگری را مرتفع کنند .
به عنوان مثال مرکز خرید هایی که طراحی میشوند که به صورت چند منظوره دارای محل خرید ، باشگاه های ورزشی، سالن اجتماعات ، سینما و … هستند یعنی علاوه بر اینکه مراکز شهری دارای کاربری های چند منظوره هستند هر کدام اجزای آنها نیز به خود می توانند دارای فعالیت های چند منظوره باشند.

موضوع چند منظوره کردن کاربرها را می توان در قسمت های دیگر هم تعمیم داده شود .مثلا مجتمع های مسکونی را در نظر بگیرید که اهالی آن تمامی نیاز های خود را از مجتمع برآورده کنند .
به عنوان مثال مجموعه ای را در نظر بگیرید که متشکل از چندین 10 تا بلوک ها و آپارتمان ها است که در هر کدام از آن ها از طبقات و واحد های زیادی تشکیل شده است بنابراین با یک حساب سر انگشتی متوجه میشوید که با حجم عظیمی از افراد مواجه هستید که هر کدام ار آن ها از شهر خود توقع های گوناگونی دارند که ترجیح می دهند در کمترین زمان ممکن به هدف خود برسند بنابراین برای این مجتمع مسکونی باید امکانات اولیه را برای اعضای آن محیا کرد.

اعم از : فروشگاهی برای خرید مواد غذایی و…که مهم ترین قسمت از طراحی مجتمع هاست چون نیاز اولیه هر انسانی را در بر می گیرد و در شرایط باید این امکانات برقرار باشد.
بنا براین طراحی این فروشگاه و موقعیت قرار گرفتن آن نسبت به قسمت های مسکونی دسترسی راحت به فروشگاه برای اعضایی که با وسایل نقلیه یا بدون وسیله نقلیه برای خرید می روند.

وجود مجتمع های ورزشی برای ساکنین از آنجایی که موضوع ورزش بسیار حایز اهمیت است موضوع یک باشگاه ورزشی در حجم بسیار مهم است این درصد اهمیت برای یک مجتمع بزرگی که تعداد افرادی که در آن زندگی میکنند بیشتر هستند بیشتر خواهند شد بنابر این حتما باید محیطی را بر این منظور در نظر گرفت که شامل استخر ،زمین های بزرگ باشد.داشتن پیست دوچرخه سواری و مسیری برای پیاده روی و…

مراکز خرید که در آن بتوان همه نوع از احتیاجات ساکنین را بر آورده کرد. وجود فضای سبز برای هر شهری امری حیاتی است تنفس شهر ، کم کردن آلودگی ها و همچنین زیبایی شهر به داشتن فضای سبز با طراحی های زیبا بستگی دارد .
بنابراین باید به فضای سبز وجود پارک با وسیله بازی برای بچه ها ساختمان باغچه های متعدد با کاشت نهال های زیادی که می توان از سر سبزی و اکسیژن و زیبایی آن استفاده کرد و هم اگر نهال های میوه کاشته شد از میوه های آن بهره برد.

 

وجود مهد کودک و مدرسه در این مدل مجتمع ها بسیار ضروری است ، اینکه خانواده ها مجبور باشند برای مدرسه بچه ها به خارج مجتمع بروند و مجبور باشند برای بچه ها سرویس بگیرند یا خودشان رفت و آمد بچه ها را بر عهده بگیرند بسیار کار پر هزینه و وقت گیری است که شاید خیلی ها به همین یک دلیل از زندگی کردن در این مجتمع ها سر باز زنند.
اما ورود مدرسه و مهد کودک یک نقطه قوت برای مجتمع محسوب می شود که علاوه بر نزدیکی به محل زندگی از امنیت مجتمع هم بهره می برند .

بنابراین به لحاظ شهر سازی استفاده از مجتمع های مسکونی که به عنوان یک شهرک هم می توان از آن نام برد از چند نظر میتواند هم برای شهروندان و هم برای شهروندان و هم برای مسئولان شهر سازی بیشتر مفید خواهد بود و هم شکل شهر بسیار زیبا خواهد بود چون کارشناسان مختلف بر روی این مجتمع ها فکر کرده اند و کاربری های متفاوت را مورد بررسی قرار داده اند .

وجود شعبه هایی از بانک های مختلف هم در مجتمع های بسیار حیاتی امروزه انجام کارهای بانکی وقت گیر و مهم هستند و برای خیلی از کار ها نیاز هست که به خود شعبه مراجعه شود و اگر در خود مجموعه بتوان نیاز خود را بر آورد هم در هزینه ها و هم وقت صرفه جویی کرد.

وجود این گونه مجتمع های مسکونی را اگر از جهات مختلف مورد بررسی قرار دهیم به نکات مثبت زیادی خواهیم رسید .
مهم ترین اتفاق صرفه جویی در وقت است ، اگر در ابعاد بزرگتر در نظر بگیریم کم شدن ترافیک که طبعات دیگری در پی دارد ، صرفه جویی مصرف انرژی مهم ترین اتفاق این ماجراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/behsanco/public_html/wp-includes/functions.php on line 3783