طراحی معماری ساختمان

معماری از جمله اجتماعی ترین هنرهای انسان می باشد چون با محیط اطراف سر و کار دارد.  در طراحی معماری برای اصول زیباشناسی از شاخه های هنر، ریاضیات و علم استفاده می شود.قرار دادن نور و فضا و رنگ در کنار هم برای خلق ساختمانهای زیبا و جذاب جزئی از تعریف معماری می باشد. در معماری با روشهای مختلف و نیز مصالح فضا را برای ایجاد محیطی دلنشین سازماندهی می کنیم.

طبق نظر یک معمار رومی، یک ساختمان ایده آل سه اصل ایستایی، کارایی و زیبایی را باید حفظ کند. ایستایی یعنی در مقابل مواردی مثل زلزله بادوام باشد. کارایی یعنی هدف مورد نظر از ساخت آن را تامین کند. زیبایی هم مربوط به سلیقه طراح می باشد.

پلان معماری

فرضا ، یک برش افقی از ساختمان به ارتفاع یک سوم یا صد و بیست متر از سطح افقی می باشد که باید در آن تمامی جزئیات را بتوان دید. در پلان معماری باید ضخامت دیوارها، باربر نبودن دیوارها و ضخیم تر بودن دیوارهای خارجی درنظر گرفته شود. محل و اندازه پنجره ها مشخص شود و نرده ها و دست اندازها و دیوار کوتاه مشخص شوند.

ساختمان

محلی که برای سکونت و زندگی و کار و فعالیت ساخته می شود را ساختمان گوییم. طبق استاندارد ایران ، ساختمان های بیشتر از شش طبقه را برج می نامند.

ساختمان های مختلف از لحاظ سازه

ساختمان بتنی: ساختمانی که اسکلت آن از بتن آرمه ساخته شده باشد .بتن آرمه شامل سیمان ، شن، فولاد و ماسه می باشد.برای طراحی ساختمان بتنی ، سقف را با تاوه بتنی پوشانده یا از سقف پیش ساخته و تیرچه بلوک استفاده می کنند.

دیوارهای آن هم بتن آرمه می باشد. همچنین برای ستون ها و شاه تیرها هم از بتن آرمه استفاده می شود.

ساختمان های فلزی: در طراحی ساختمان های فلزی ، برای ستون ها و پل ها پروفایل های فولادی ، تیرآهن های دوبل، یا بال پهن های تکی را به کار می گیرند. در اتصالات هم از نبشی تسمه و برای زیر ستون ها از صفحه فولادی استفاده می شود. از بادبندهای فلزی هم برای مواقع زلزله استفاده می شود.

ساختمان های آجری: اسکلت اصلی آنها آجر است و در سقفها از پروفیل فولادی و آجر بصورت طاق ضربی ، یا از سقف تیرچه بلوک استفاده می شود.البته این طراحی ساختمان فقط برای زیر سه طبقه می باشد. برای مقابله با زلزله هم از شناژهای روی کرسی چینی و زیر سقف استفاده می شود. دیوارها و پارتشین ها هم از نوع حمال می باشند.

ساختمان خشتی گلی: ساختمان های تک طبقه ای هستند که اسکلت آنها شامل خشت خام و گل است و در مقابل زلزله دوامی ندارند.

ساختمان های چوبی: در ایران به علت کمبود منابع چوبی وقرون به صرفه نیستند.

مراحل طراحی معماری ساختمان

البته به طور کلی روند طراحی برای هر پروژه ممکن است دچار تغییراتی شود. که با وجود افزایش تجربه طراح معماری ساختمان راه های متنوع را پیدا خواهد کرد.

تشریح موضوع پروژه: اولین مرحله بایستی طراح توجیح شود که خواسته کارفرما از او چیست و در واقع طرح و کاربری ساختمان مورد نظر چیست. بنابراین باید مشخص شود ، استفاده کنندگان ساختمان چه نوع افرادی هستند، چه نوع فعالیتهایی دارن و خواسته ویژه کارفرما چیست.

تهیه اطلاعات و دسته بندی آنها درمورد زمین پروژه: ویژگی های سایت پروژه ، ابعاد ، اندازه و همسایه های آن مشخص شوند. موقعیت جغرافیایی ، دسترسی های سایت، معبرها، میزان عبور،نوع عبور همچنین وضعیت فرهنگی اجتماعی محیط باید شناسایی شود.

شناخت اقلیم منطقه سایت: از نظر آب و هوایی زمین پروژه در کجا قرار دارد ، تا تصمیمات بهتری را درمورد مصالح و فضاهای ساختمان اتخاذ شود.

تشکیل کانسپت یا طرح اولیه: بعد از جمع آوری اطلاعات به دست آمده و تجزیه و تحلیل آنها، معمار کانسپت اولیه را جلو گذاشته و ترفندهای لازمه را ارائه می دهد. مثلا برای محیط هایی که از نظر فرهنگی و اجتماعی سطح بالاتری را دارند، این کانسپت اولیه پر اهمیت تر می باشد.

برنامه ریزی فیزیکی، طراحی دیاگرام روابط و نیز تقسیم بندی فضاها:  جایگزینی فضاها، مشخص کردن ارتباط آنها با یکدیگر، باید مشخص شود. تا معمار بتواند با استفاده از این اطلاعات،محیط های خصوصی و عمومی، محیط دولتی و خدماتی و… را مشخص کند که البته ممکن است تا ادامه کار این اندازه ها تغییر کنند.

طراحی و تنظیم حجم و فضای ساختمان: معمار باید تصویر ذهنی خود را با ترسیمات دو بعدی و سه بعدی اجرا کند تا از عملی شدن آنها مطمئن شود. با انجام این مرحله، طراحی معماری داخلی، نما و حجم فضا مشخص می شود و طراح به سراغ ترسیمات دقیقتر و جزئی تر می رود.

ارائه نقشه ها : شامل پلان، برش ، نما و حجم سه بعدی . برای اینکه هر طرح معماری ساختمان به مرحله اجرا درآید باید ترسیمات آن در دو مرحله فاز یک و فاز دو انجام شود. این طرح و نقشه های همراه با جزئیات کامل ، به طرح ذهنی معمار ، کالبد فیزیکی داده تا معمار بتواند آن را قابل لمس و اجرا ببیند. که این مرحله با استفاده از نرم افزارهای بروز عملی می شود.

طراحی فاز یک معماری:  همه اطلاعات جمع آوری شده را به صورت طرح ها و نقشه های معماری در می آورند. این نقشه های معماری ساختمان در فاز یک شامل طرح ها، مقطع ها و پلان های معماری می باشند.که این طرح ها با کارفرما به بحث و تبادل نظر گذاشته می شود و نتیجه آنها به مراکز صدور مجوز برای شروع پروژه ، فرستاده می شود.

طراحی فاز دو معماری: پلان های به دست آمده از فاز یک معماری بایستی مطابق با استانداردها و مقررات ملی ساختمان و نیز هماهنگ با نقشه های سازه و تاسیسات و نقشه های معماری دوباره طراحی شوند. که نیاز به همفکری مهندسین سازه، مهندسین معمار، مهندسین تاسیسات،  می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/behsanco/public_html/wp-includes/functions.php on line 3783