معماری کلاسیک یونان

معماری

معماری کلاسیک یونان

معماری و ساختمان سازی به روش کلاسیک به مدت دو هزار  سال بخش مهمی از تمدن غرب بود طراحی های کلاسیک در معماری مثل دیگر هنر های دوره کلاسیک به شکل های مختلف در آمده .

ساختمان در دوره کلاسیک شاید در ظاهر ساده و بی داستان باشد اما مثل یک داستان و یک رمان به ظاهر بدون آلایش برای اهل دانایی در لایه های زیرین مفهوم عمیق تری نهفته باشد.

معماری به عنوان اجتماعی ترین هنر بشری با فضای اطراف انسان مرتبط است. از روزی که انسان کوچ نشین یکجا نشین شد و تشکیل شهر داد حضور فضا و بنا و شهر از گذشته تا امروز و در آینده لحضه ای از زندگی روزمره انسان  ها دور نخواهد شد. بنابراین ساختمان ها و معماری باید به گونه ای با تلفیق هنر ریاضی و مهارت های علمی طراحی شود. مثل تمام عناصر زیبایی در خلق یک اثر هنری، همه این عناصر کنار هم باعث به وجود آمدن معماری زیبا و ساخته شده یک ساختمان موفق کمک می کند.

از آنجایی که معماری یک عنصر  سه بعدی است در آن موضوع فضا بسیار مطرح می شود که چگونه فضا را با استفاده از انواع مصالح و روش های مختلف به نحوی خلاق سازماندهی کرد.

در بین سبک های معماری ، معماری کلاسیک بسیار جالب توجه خواهد بود.

دوره کلاسیک با نخستین ثبت شده حماسی  هومر (سده 8 تا 7 پیش از میلاد ) در نظر گرفته می شود. این دوران شامل دوران رشد امپراتوری روم ، ظهور مسیحیت و دوران افول امپراتوری روم می شود و تا اواخر عصر باستان سده ی ( سده 4 تا 7 ) ادامه می یابد و با آغاز دوران تاریک ( سده 7 تا 11 ) و قرون وسطی پایان می یابد.

یونان کلاسیک

یک دوره 200 ساله ( از جدول قرن پنجم و چهارم قبل از میلاد ) در فرهنگ یونانی را شامل می شود. این دوره کلاسیک تحت الحاق و تاثیرات امپراتوری هخامنشی بود به نبال آن به استقلال و بالندگی رسید. یونان کلاسیک تاثیر ویژه ای به شکل گیری پایه های تمدن امپراتوری روم و فرهنگ غرب داشت بسیاری از سیاست های مدرن غربی ، اندیشه های هنری ( معماری و برجسته سازی ) تفکر علمی و متاثر ، ادبیات و فلسفه مشتق شده و تاثیر پذیرفته از این دوره از تاریخ یونان بود.

معماری کلاسیک یونان

معماری یونان شامل دوره های مختلف بسیاری است که در این گونه تقسیم بندی می شود.

  • دوران و شیوه هندسی
  • دوران کهن
  • دوران کلاسیک
  • دوران هلیسم

این عصر دوران ثبات و شکوفایی تمدن و هنر یونان است.

دوران معماری کلاسیک پس از کامیابی های درخشان آغاز شد و با اقدامات کشور گشایانه اسکندر مقدونی پایان یافت.

هنر دوره کلاسیک چکیده تاثیرات اجتماعی و مذهبی یک ملت است و در نهایت کمال و پختگی عرضه شده و در هنر های باستانی جای ویژه ای را به خود اختصاص داده است یونانی ها بهره و کامیابی های خود را در جنگ های مرهون خدایان می دانند و همین موضوع در هنر و معماری سرزمین شان کاملاً محسوس است.

معماری دوره کلاسیک به رهبری و پشتیبانی فیدیاس معمار و پیکر تراش که در حکومت یونان مقام وزیر هنر را داشت به اوج و رونق خود رسید نوشته ها وگفته ها در مورد معماری یونان بسیار است. اما چند بنا از اهمیت بیشتری برخوردار است. شهر آکروپل یا ارگ آتن که بر روی از اقدامات بزرگ معماری این اثر هنری است.

معبد پارتنون به سرپرستی فیدیاس و دو معماری های دیگر معبد الهه آتنا و معبد ارختئوم و معماری در دوره کلاسیک از نظر فنی پیشرفت بسیاری کرد سنگها در این دوره کاملا تراش خورده و با بستهای فلزی با دقت بسار نسبت به دوره کهن در کنار هم قرار گرفته اند نصب سفال های پوششی بام نیز به همین شکل پیشرفت می نمود.

ساختمان معابد دارای پلان سه بخشی هستند

  • رواق ورودی (پیشخان)
  • تالار قرارگاه پیکر الهه
  • پستو برای نگهداری نذورات

پلان اصلی بنا ها چهار گوش بود پرستشگاه با نقشه مدور ایجاد شده و دو ستونی بودند بهترین نمونه این گونه بنا ها معبد تولوس واقع در شهر دلفی یکی دیگر از پیشرفت های این دوره شهر سازی و عوامل مربوط به آن مثل تالار های اجتماعات به شکل آمفی تئاتر گذرگاههای سر پوشیده و ستون های یادبود در خیابان ها ، ورزشگاه ها ، میدانهای دو و اسب سواری با ردیف جایگاه های پلکانی برای تماشاگران که این گونه آمفی تئاتر های سرگشاده پر تپه و گرداگرد میدان ورزش ساخته می شود

آکروپلیس

یکی از مجموعه بناهای با شکوه در عصر کلاسیک آکروپلیس در شهر آتن است. این مجموعه به رهبری پرپکلس در ر اواخر قرن پنجم ق . م زمان قدرت یونان بزرگترین کاری بود که تاریخ یونان پدید آمد و باعث به یادگار ماندن زیباترین دوران اعتلای هنر بر جای ماند.

در همه بناهای آکروپلیس هنر معماری دوره کلاسیک یونان را در آن هنگام که به کمال رشد خود رسیده بود به منصه ظهور رسانده است .این بنا ها شامل پارتنون :
1.پارتنون
2.دروازه پروپالایا
3.معبد ارختئوم
4.معبد آرتمیس
5.معبد الهه پیروزی نیکه
6.نگارخانه کالکوئیکی
7.محل پیکره آتنا پروماخوس
8.محل معبد قدیمی آتنا

معبد پارتنون
مهمترین بنای آکروپلیس ،معبد پارتنون است .این بنا در عصر کلاسیک ساخته شده است برای الهه آتنا (خدای پیروزی)که نام آتن را هم به افتخار او نام گذاری کرده اند.
پارتنون بر روی بلندترین نقطه تپه آکروپلیس و مشرف به همه شهر آتن و نواحی اطراف آن بنا شده است.
بخش عمده مصالح بنا ،سنگ مرمر است و به شیوه دوریک ساخته شده و دور ستونی است در ایوان جنوبی معبد پارتنون بر خلاف پرستشگاه های دیگر به جای شش ستون از هشت ستون در طول آن هفده ستون در نظر گرفته شده است .شایان ذکر است که این بنا به دو شیوه دوریک و ایونیک با هم تلفیق شده است .
در ایجاد نقوش برجسته در چهار گوش های تزئینی و سنتوری های معبد نهایت ریزه کاری انجام شده .داخل پارتنون دارای جداگانه است فضای کوچکتر پارتنون با پلانی تقریبا مربع شکل و فضایی بزرگتر با پلان مستطیل شکل را به سه راهرو تقسیم کرده اند.

دروازه ی پروپالايا
بنا مدخل ورودی آکروپليس است . بنا به قولی ساختن آن پنج سال طول کشيده است و هيچ گاه تکميل نشده و به وسيله «منسيلکس» معمار ساخته شده و در طرفين آن کتابخانه و نخستين تالار نقاشی ايجاد شده بوده است.
معبد آتنا (آلهه پيروزی)
در کنار سر در ورودی قرار دارد. اين پرستشگاه نخستين و کهن ترين نمونه از شيوه ی معماری ايونيک است که توسط يونانيها ساخته شده ، هر چند که پيش از اين معبد چند نمونه در دلفی و المپيا ساخته شده بودند و ليکن ساخت آنها توسط جزيره نشينان در دريای اژه بوده است. پس از فتح جزاير توسط آتنی ها بود، که عناصر معماری شرق يونان به سرزمين اصلی يونان گسترش يافت.

معبد ارختئوم
اين بنا از نظر پلان با تمامی معابد يونانی متفاوت است و به نظر بسياری از پژوهندگان هنر در ميان ساير آثار معماری يونان شاخص تر است. و بر همين اساس دارای ويژگيهای خاص است و شايد علت آن هم ناهمواری زمين زير بنای آن و يا عملکرد چندگانه اين معبد بوده است.
احتمالاً اين ساختمان بر اساس نقشه پيشه بينی شده ساخته نشده است. به نظر می رسد که در نقشه اصلی قرار بر اين بوده که رواقهای کناری (شمالی و جنوبی) در مرکز ديوارهای ساده و طولانی معبد اصلی قرار بگيرند تا تزئينات خود را به نمايش گذاشته و از خشکی اين ديوارها بکاهند.
معبد به شيوه ی ايونيک ساخته شده و رواق جنوبی آن بر روی ستون پيکره ها استوار است . اين ستونها از استحکام کافی به عنوان ستون و در عين حال انعطاف لازم برای نشان دادن اندام انسان برخوردارند. اين ستون پيکره ها با پوشاکهای چين دار شان، طوری قرار گرفته و ايستاده اند که سنگينی بار ساختمان را بر روی پاهايشان به خوبی القا می کنند پائی که زير بار نيست از زانو خم شده، برعکس پای ديگر عمودی است نکته جالب اين است که در اين ستون پيکره ها ، عليرغم تحمل بار يعنی بار بر بودنشان تغيير در حالت تعادل آنها در غالب اندام انسان پديده نيامده است. بنابراين احتمالاً ستون پيکره ها، نمادهايی از شش نديمه های الهه بوده اند. ارختئوم در محل قديمی برگزاری نبرد تن به تن بين «پوسيدون» و آتنا برای مسلط شدن بر شهر آتن ، يعنی موضوع مجموعه تندسيهای سنتوری غربی پرتنون ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/behsanco/public_html/wp-includes/functions.php on line 3783